Sauna je zdravá. Vyzkoušejte ji.

Navštívili jste někdy Finsko? Pokud ano, tak víte, že téměř na každém rohu a v každé domácnosti najdete saunu. Dokonce zde je největší sauna. Některým se to zdá jako zbytečný přepych, ale Finové dobře vědí, proč svá těla nechávají potit v sauně, protože to zocelí jejich zdraví.

Sauny a jejich kouzlo

Ačkoliv si to mnozí neuvědomí, tak sauny velmi efektivně působí nejen na náš fyzický stav, ale také na naši psychiku. I vědecké studie potvrdily, že lidé, kteří pravidelně navštěvují sauny, tak mají daleko lepší výsledky.

K čemu všemu je sauna dobrá?

Škodlivé látky

I děti se ve škole, že když se člověk potí, tak ze sebe odvádí škodlivé látky, které mohou být příčinou mnoha nepříjemností, jako jsou bolesti kloubů a svalů, trávicích poruch a mnoho dalších. A kde jinde se člověk zapotí více než v sauně?

Imunita

Další notorický známá informace, kterou je nutno podotknout je to, že sauna může zlepšit imunitní systém. Dokonce jedna studie objevila, že buňky potních žláz mohou produkovat přírodní antibiotikum, když se člověk potí, což může zabránit mnoha nemocem, zejména chřipkovým zánětům.

Cévní systém a krevní tlak

Díky saunám se vaše tělo pohybuje ve dvou teplotních rozdílech. A střídání horka a zimy je výborný trénink pro naše cévy. Kromě toho pravidelné návštěvy sauny mohou stabilizovat a dokonce snížit vysoký krevní tlak, protože sauna stabilizuje krevní oběh a někteří lidé tvrdí, že díky pravidelné návštěvě sauny se obešli i bez léku na snížení krevního tlaku.

Kůže, kožní nemoci a alergie

Tím, že je vaše tělo „zalito potem,“ dochází k výživě kůže, takže je daleko pružnější a zdravější. Mnohdy pobyt v sauně pomohl zbavit se i nepříjemných kožních nemocí. Kromě toho v sauně se perfektně protáhnou a uvolnit dýchací cesty, a pokud budete páru do sebe důkladně vdechovat, tak se můžete zbavit kašle, ale také i alergií.

Ostatní kouzla

Teoreticky můžeme říct, že sauna je klíčem ke zdraví, protože nám může pomoci s mnoha obtížemi. Díky pocení a střídání horka a zimy, také můžeme předejít svalovým horečkám či křečím, migréně a zejména psychickému stavu. Dokonce některé studie prokazují, že lidé, kteří pravidelně navštěvují sauny, se dožívají vyššího věku. A samozřejmě, že tito lidé si také lépe zvykají na vysoké teploty, takže se dokážou snadno aklimatizovat v zahraničí.

Sauna je takovým univerzálním lékem na všechno. Možná byste i vy měli uvažovat, jestli nestojí za to obětovat hodinku času a jít do sauny.