Bolest v podbřišku v těhotenství

Známe mnoho způsobů, proč podbřišek bolí a co to způsobuje, ale při těhotenství je všechno jiné. A někdy jde o maličkost, ale někdy se i z maličkosti může stát problém, proto je důležité, aby budoucí maminky byly opatrné a nic nepodceňovaly.

Co může být důvodem bolesti v podbřišku?

Růst dělohy – nejčastější bolestí v podbřišku při těhotenství je růst dělohy, protože miminko roste a chce kolem sebe místo, proto se děloha i bříško roztahuje a tak můžete pocítit jistou bolest. Někdo tuto bolest cítí jen v chvíli, kdy dochází k největšímu růstu, ale někdo si ji užije po celou dobu těhotenství.

Mimoděložní těhotenství – jde o velice nebezpečný problém. Jedná se o to, že zárodek se dostane do jiné části, nejčastěji se zachytí ve vejcovodu a postupně jak roste, tak může vejcovod protrhnout, to znamená, že matka začne vnitřně krvácet, někdy i vnějším způsobem, záleží na tom, do jakých míst se zárodek dostane a samozřejmě je tento proces doprovázen bolesti v podbřišku. Pokud se tento problém nebude ihned řešit, může matka dokonce zemřít.

Hrozící potrat – bolest v podbřišku může označovat i další nepříjemnou příčinu. Jedná se o situaci, kdy se plodové vejce odlučuje, ale plod zůstává stále živý. Hrozící potrat bývá doprovázen krvácením anebo špiněním a samozřejmě se hned musí řešit s lékařem.

Předčasný, počínající porod/potrat – další věcí, která způsobuje nepříjemnou bolest, jsou kontrakce. Poznáme je podle toho, že jde o pravidelné intervaly a vedou k předčasnému porodu. Někdy se může stát, že kontrakce vypudí z těla jen část plodového vejce, což znamená, že jste prošla neúplným potratem a samozřejmě musíte navštívit lékaře, protože vše se musí vyčistit, aby se to nezanítilo a následně nevznikl zánět a podobně.

Zamlklé těhotenství – někdy se může stát, že zárodek se v jisté fázi úplně zastaví a odumře, aniž by to matka věděla a organismus se sám následně snaží, aby mrtvé pozůstatky nezůstaly tam, kde jsou a tak se snaží je vypudit ven, což přináší bolesti v podbřišku. Vše se vyloučí s menstruací.

Co mám dělat, když mě bolí podbřišek?

V mnoha těhotenství je to úplně běžná věc, protože jde hlavně o růst dělohy a břicha. Zvláště pak, pokud je maminka chudá, tak se její tělo s tím bude vypořádat s větší bolesti, takže se hned nemusíte strachovat, že o své miminko přijdete, avšak vždy je lepší být opatrná a tak hned jak se vám nebude něco zdát v pořádku, si pro svou jistotu raději zajděte k lékaři.

Užijte si těhotenství s jistotou, že jste vy i vaše dítě v pořádku a nebojte se při jakémkoliv problému navštívit lékaře.