Bezlepková dieta

Bezlepková dieta, jinak nazývaná celiakie – je reakce těla na lepek. Je to chronické onemocnění tenkého střeva, které je způsobeno citlivostí na lepek. Lepek je rostlinná bílkovina, která se nachází převážně na obilném zrnu. Potraviny, ve kterých se lepek nachází, je celkem dost. Převážně se lepek nachází v pečivu – housky, rohlíky a chleba.

Kdo může být lepkem postižen

Alergii na lepek může mít kdokoli. Je to celoživotní boj, takže bohužel není možné se nějak vyléčit. Jsou jí ohroženi úplně všichni od dětí až po dospělé. U každého se alergie projeví jinak a někdy ji za celou dobu svého života vůbec nezjistí. Většinou to ovšem zjistí každý, protože tělo se proti lepku začne nějak bránit.

Když začnete držet bezlepkovou dietu, nemůžete čekat, že se vše začne rychle zpravovat. Tělo se začne pročisťovat až tak po čtvrtém měsíci. Tato nemoc je stejně vážná jako cukrovka. Dá se ale „zahnat“ poctivým dodržováním diety. Budete se pak cítit lépe, ale to pouze proto, že zmizí příznaky, které vaše onemocnění vyvolávalo. Pokud ovšem dietu přestanete dodržovat, pak se problémy bohužel vrátí zpět.

Nebojte se ovšem bezlepkové diety, není to konec světa. V současné době se vše dá perfektně nahradit, takže o nic nepřijdete.

Je ovšem také možné, že budete mít potíže i s potravinami, které lepek neobsahují. Je to tím, že vaše trávicí soustava je podrážděna z lepku a tak vám to nemusí dělat dobře. Od sestry vím, že kromě lepku, který nahradila, má také problémy s karamelem, který nemůže vůbec a někdy jí nesednou ani mléčné výrobky.

Jak se začít stravovat?

Základem je, aby z vašeho jídelníčku zmizela naprosto veškerá pšenice, ječmen, žito, oves a všechny výrobky, které se z těchto produktů vyrábí. Zakázanými potravinami se pro vás tedy v tom případě stane i mouka, kterou jste dosud používali a také dostupné pečivo. Také je důležité se vyhýbat potravinám, které lepek obsahují nepřímo, to znamená, že je zde zpracován „ve skryté formě“.

Mohou to být potraviny, do kterých se jako přídavek dává například mouka – mezi tyto potraviny patří omáčky, kterými se omáčky zahušťují a také polévky. Dalšími jsou také například pudinky, zmrzliny nebo kypřící prášky. Vždy je potřeba číst pořádně etikety, na kterých vše naleznete. Vaše hledání může ulehčit přeškrtnutý klas, který je symbolem bezlepkových potravin.

Jak nahradit bezlepkové potraviny?

Pokud nemáte čas každý dělat vlastní čerstvé pečivo, dělat dopředu knedlíky a podobné věci, pak není problém potraviny nakoupit. Doporučuje se obchod se zdravou výživou, kde vám i poradí. Pokud jste se s onemocněním ještě nikdy nesetkali a neporadil vám žádný doktor, pak není na škodu, abyste do obchodu se zdravou výživou zašli a nechali si poradit. Stejně jako u každých věcí budete jistě koukat také na cenu. Pokud chcete ušetřit, pak se podívejte také do větších obchodů – Kaufland, Albert, Billa a podobné, zda zde potraviny nenaleznete levnější.

Rady pro maminky bezlepkových dětí

Pokud je vašemu dítěti zjištěna bezlepková dieta, nikdy to není nic dobrého. Pokud je tento problém zjištěn dospělému člověku, snáze se s tím vyrovná. Zatímco vysvětlovat dítěti, že si nemůže koupit ani sušenky jako jeho vrstevníci není snadné. Jestliže dítě není ve školce, pak se mu pokuste srozumitelně vysvětlit, proč určité potraviny nemůže. S tím také souvisí to, zda je dítě ve škole či školce, pak je vhodné zajít se domluvit, jak to funguje ve školní jídelně.

Opět ze zkušenosti sestry vím, že na základní škole mají docela dost lidí s tímto problémem, takže jim jídla připravují a přílohy dělají maminky, které se vždy dohodnou, na kom je řada. Také se ovšem musíte naučit vařit doma. Nejlepší způsob je vašim i pro zbytek rodiny bezlepková jídla, protože to ušetří čas.

Pokud ale vaše rodina patří mezi ty početnější, pak vám z finančních důvodů nic jiného nezbyde. Zahustit omáčku můžete všem stejně, tam se bezlepkové mouky moc nespotřebuje, zatímco přílohy se většinou rozdělují pro bezlepkové strávníky a strávníky bez omezení, jedná se hlavně o knedlíky a těstoviny

Příspěvky na bezlepkovou dietu?

Bezlepkové potraviny stojí mnohem více, než potraviny normální, což je pochopitelné. V roce 2014 se zdravotní pojišťovny hlásili a přispívali každý měsíc určitou částku na dietu, když jste doložili účtenky. V současné době se ale žádná finanční podpora neposkytuje.