Když nás trápí zánět močových cest

Mnoho žen přesně ví, co je to zánět močových cest, protože je to poměrně časté onemocnění. Nepříjemná situace, z které se těžko dostává, protože se ráda vrací, může postihnout nejen ženy, ale také muže.

Co je vůbec zánět močových cest?

Zánět, ať už jde o onemocnění čehokoliv je vždy způsoben bakterií. Pokud jde o zánět močového měchýře, tak se bakterie dostane do těla pomocí močové trubice. Usadí se v močovém měchýři, kde se má dobře, ale nedělá dobře člověku. Samozřejmě, že člověk se poté snaží bakterii odtud dostat.

Proč je zánět močového měchýře typický pro ženy?

Mnoho lidí se diví tomu, že by toto onemocnění mohli mít i muži, protože zejména se projevuje u žen. Důvod je velmi jednoduchý. A tím je cesta, protože když se bakterie dostává do těla muže, musí projít celou močovou trubici, která je u muže delší než u ženy, proto si také raději zvolí cestu u žen, která je kratší a tedy pro bakterii příznivější.

Jak zánět močového měchýře poznám?

Není těžké odhalit, že něco není v pořádku, zejména když jdete na toaletu vykonat svou potřebu a zjistíte, že vám náhle vznikly nějaké změny. Nejčastější je to, že máte pocit, že byste měli jít na toaletu a když tam dojdete, tak potřebu vykonat nepotřebujete a pokud ano, tak opravdu jen pár kapek.

Tato situace se opakuje pravidelně. Mimo jiné je močení těžké, protože při vykonávání potřeb často cítíte pálení a řezání. Dokonce může nastat případ, kdy se v moči objeví krev anebo se může moč zakalit a mít divný zápach. A v takových situacích byste měli navštívit lékaře. S touto nemocí je také spojena bolest v podbřišku a někdy dokonce i zvýšena teplota.

Jak k zánětu močového měchýře přijdu?

Zánět močového měchýře může mít několik příčin vzniku. Jedním z nich může být nedostatečná hygiena, když člověk o své partie nedbá. U žen to bývá nejčastěji v době menstruace, kdy by se měla hygiena opravdu zvýšit. Kromě toho je velmi častou, asi tou nejčastější příčinou prochladnutí. Stačí, když se venku posadíte na studený kus betonu a druhý den už můžete cítit bolesti v podbřišku.

Samozřejmě, že svůj vliv má také to, když jste například na koupališti a máte mokré plavky, v kterých strávíte půl dne. Avšak je pravdou, že některé ženy, zejména starší generace se chodí převlékat do suchých plavek.  A dokonce některé zdroje uvádějí, že tato nemoc může vzniknout při nechráněném styku.

Jak se této nemoci zbavím?

Léčbu tohoto onemocnění zvládnete i vy sami doma, protože jako jedna z velmi účinných bylin se doporučuje brusinka. Takže si koupíte sáčky brusinek a budete je například večer při televizi pojídat. Avšak dobré jsou i čaje či nějaké extrakty (například kapky) vyrobeny z brusinek. Někdy jsou přímo čaje na močové cesty, avšak lidé říkají, že brusinky jsou účinnější.

Součástí léčby, kromě pojídání brusinek, je také teplo. Takže uděláte nejlépe, když si lehnete a pořádně si podbřišek a močovou trubici zabalíte do přikrývky anebo někteří používají různé hřejivé polštářky a podobně. Vhodné jsou také teplé koupele, avšak v těch byste neměli být velmi dlouhou dobu.

Problém nastane až v situaci, kdy vám nic nezabírá a vaše příznaky se ještě zhorší. V takovém případě byste měli se zánětem močového měchýře zajít k lékaři, který vám doporučí vhodnou léčbu, což jsou nejčastěji antibiotika.

Zánět močového měchýře je velmi nepříjemný, a o to horší, že se rád vrací, proto dbejte, abyste jej nedostali, a když už jej budete mít, tak se to snažte pečlivě vyléčit.