Dukanova dieta – jídelníček

Dukanova dieta je proteinová forma diety. Hlavním cílem je, aby každá osoba, která opravdu chce, dosáhla své vysněné postavy pomocí hubnutí.

Pokud jste se rozhodli držet Dukanovu dietu, pak máte dvě možnosti. Buď si necháte sestavit přesný jídelníček o rozpisu 5 jídel každý den, nebo podle dostupných receptů budete dietu držet i bez vystavení vlastního jídelníčku.

Nechat si sestavit jídelníček

Připravte se na to, že nebudete vědět přesný popis každodenních jídel. Jídelníček bude sestavit spíše formou návodu, jak nahradit nevhodné potraviny těmi zdravějšími pro váš organismus. Málo kdo si uvědomuje, že stres, náročné zaměstnání se na vašem životním stylu také projeví. Je tedy potřeba na stravu nezapomínat. Když vás čeká návštěva, je nevhodné a pro každého jistě trapné si nosit vlastní jídlo. Pokud ale chcete dietu dodržovat opravdu poctivě, tak vám nezbyde nic jiného. Po čase vypsaného jídelníčku, byste měli opravdu sami na sobě poznat, co vám dělá a nedělá dobře. Postupem času si tedy jídelníček zvládnete sestavit sami. Každá dieta se neprojeví hned, tak nic neuspěchejte, časem se výsledek dostaví. Nejde tak zcela jistě pouze o hubnutí, musíte se také cítit dobře i ohledně zažívání. Pokud jste zvolili tento způsob, pak není nic jednoduššího, než poslat e-mail se svým jménem, příjmením, a pár informací o sobě. Poté vám obratem přijde dotazník na vyplnění, aby vám dieta sedla přímo „na míru“.

Varianty jídelníčku

Jídelníček má několik možností, aby každému sedl, musí být na výběr. Rozlišuje se také podle délky trvání.

  • Dietní jídelníček- dostanete podrobných popis jídel. Jaké bude trvání – počet dní, záleží zcela na vás. Odvíjí se hlavně od toho, jak moc požadujete shodit.
  • Týdenní dietní jídelníček bílkovinný – zeleninový – v této fázi si již nemůžete zvolit dobu. Bude vám vypsán jídelníček přesně na jeden týden, který bude obsahovat převážně bílkoviny a zeleninové výrobky. Pokud tedy vyloženě nemáte rádi zeleninu, pak je to ovšem problém, protože každý z jídelníčků nese převážně skoro samou zeleninu. Je to také tím, že je zelenina zdravější než ovoce.
  • Čtrnáctidenní dietní jídelníček- tento jídelníček je stejný jako jídelníček již zmíněný. Tedy bílkoviny a zelenina s tím rozdílem, že jídla jsou vypsaná denně na dva týdny místo jednoho.
  • Měsíční dietní jídelníček- tento jídelníček je nejrozsáhlejší a také nejoblíbenější, protože pokud chcete opravdu něco shodit, pak vám pouhý týden stačit nebude.

Jídelníček podle sebe

Pokud jste vybrali druhou možnost, kdy budete svůj jídelníček sestavovat podle sebe, pak je vhodné znát správné produkty, ze kterých se dá vařit. Nejvyšší obsah bílkovin v sobě obsahují hlavně:

  • mléčné výrobky – bílé jogurty, mléko
  • maso, drůbež, uzeniny- vařená šunka hovězí, krůtí prsa bez kůže, pečená prsa, delikátní šunka, panenka, kuřecí prsa
  • ryby – tuňák, treska, makrela, sleď

Pokud máte rádi kořeněná jídla, pak se jich asi budete muset vzdát, nebo je alespoň trochu omezit. Dietní jídla se totiž projevují svojí nevýraznou chutí. Stejně jako při každém hubnutí není rozhodně vhodná čokoláda, příliš cukru, máslo, majonézy a kečupy. Co je ovšem opravdu zakázané, je alkohol.

Jistě si na závěr pokládáte otázku, jak rychle bude vaše hubnutí probíhat. Neexistuje ovšem úplně přesná odpověď. U každého jedince je proces hubnutí jiný. Nezáleží pouze na tom, jak poctivě dodržujete jídelníček, záleží také na tom, jak se často pohybujete. Pokud si myslíte, že správný jídelníček udělá všechnu práci za vás, tak je to špatná úvaha.