Když vás trápí bolest v kříži

Člověk během života pozná mnoho bolestí, ale mezi tu nejčastější a ve většině případů i první horší bolest patří právě bolest zad. Nejvíce se bolest zad projevuje právě v oblasti kříži.

Jak bolest v křížích vzniká?

Bolest v křížích může mít více příčin vzniku. Pokud netrpíte žádnou vrozenou vadou nebo jste neměli žádný úraz, a přesto vás kříže bolí, tak jeden z důvodů může být špatný spánek. Lépe řečeno spánek na nesprávně zvolené podložce, buďto jde o velmi tvrdý anebo naopak velice měkký materiál, který je nepoddajný a tak nedovolí páteři, aby se uvolnila. Jiný důvod může být námaha, pokud třeba daná osoba není zvyklá na jisté aktivity a najednou je vykonává anebo pokud bude zvedat příliš těžké věci a podobně. A dokonce může bolest v křížích způsobit váš posed, proto byste měli dbát zásad zdravého sezení, obzvláště pak lidé, kteří mají sedavou práci.

Jak lze vyléčit bolest v křížích?

V mnoha případech bolest v křížích po několika dnech odezní sama. Bohužel se však stává i to, že bolest pokračuje. Pak byste měli zatnout zuby a záda rozcvičit, ze začátku jen lehkými pohyby, ale rozhodně byste neměli zůstat bez pohybu. Pokud ani cviky nepomohou, pak nezbývá než zajít si buďto na masáž, kde vám záda rozcvičí specialista anebo za lékařem, který vám může napsat rehabilitace. Někteří lidé berou i léky na zklidnění bolesti, ale to pomáhá jen na pár minut, pokud máte pocit, že potřebujete akutní pomoc, tak dejte raději přednost mastím, které mohou záda uvolnit před těmito léky. Také se snažte, aby vaše záda byla stále v teple, protože pak by mohla být bolest v křížích daleko pronikavější.

Může být bolest v křížích varováním k horším onemocněním?

V některých případech se může stát, že bolest v křížích signalizuje i nějaký závaznější problém. Nejčastěji se jedná o obtíže s ledvinami, zejména záněty anebo také problémy s močovým měchýřem či gynekologické obtíže, proto byste neměli podceňovat návštěvu lékaře, který nejlépe odhalí, co by mohlo být příčinou vaši bolesti. Obecně platí pravidlo, že čím dříve se příčina najde, tím lépe se pak odstraňuje.

Bolest v křížích aneb Duševní hygiena

Jsou lidé, kteří si dbají na svou duševní hygienu, což je rozhodně správně, protože tělo by mělo být v rovnováze a jejím největším problémem je stres. Avšak i bolest v křížích může tuto duševní hygienu poškodit, protože bolesti zad jsou často spojovány s různými psychickými problémy.

Bolest v kříži může být jen maličkost, která během pár dní zmizí, ale také i velká nepříjemnost, proto byste neměli podceňovat návštěvy lékařů.