Příznaky zánětu močového měchýře

O co se jedná?

Zánět močového měchýře je svým původem především bakteriální onemocnění, které se vyskytuje ve většině případů u žen. Muži mají delší močovou trubici a obranné mechanismy těla mají více času k likvidaci infekce.

Příznaky

Toto onemocnění není nijak těžké poznat. Lehčí forma, akutní zánět močového měchýře, začíná zpravidla bolestní v podbřišku a pálením až řezáním při močení. Automaticky se chceme močení co možná nejvíce vyhýbat, ale mozek reaguje opačným způsobem.

Je potřeba, aby močovými trubicemi prošlo velké množství tekutin. Na záchod se chce proto člověku neustále, i když už je močový měchýř prázdný. Může se stát, že bude v moči trochu krve nebo Vás zastihne mírně zvýšená teplota.

Pokud se však nezačneme léčit, je možné, že zánět přejde do chronické formy. Tato forma často vzniká také nedoléčením formy předešlé. S pokročilejší infekcí se objevuje vysoká tělesná teplota a červeně zbarvená moč s větším obsahem krve.

V takovémto stádiu nás může navíc trápit zvracení, třesavka, křeče nebo bolesti zad, které pravděpodobně ukazují na zasažení ledvin, a my bychom měli neprodleně vyhledat lékaře.

Léčba

Pokud zjistíte, že máte některý ze základních příznaků, neváhejte a navštivte lékaře. Ten po Vás bude chtít vzorek moči, který mu ukáže případnou přítomnost bakterií způsobujících zánět. Po potvrzení infekce se nasazují antibiotika (Biseptol, Nolicin).

Doporučuje se užívat urologické čaje a brusinky, které z dlouhodobého hlediska pomohou zabránit vzniku dalších zánětů. Určitě dostanete také dvě velmi důležité instrukce – hodně pít a být pořád v klidu a teplu.