Problémy s nespavostí, jak je řešit? 1. část

Každý občas máme potíže se spaním. Ať už je to spojené se stresem nebo nějakou nervozitou. Takové potíže ale rychle odezní. Horší potíže jsou, když spíte špatně už přes měsíc a stále se to zhoršuje. Nevíte čím to je? Potíže mohou být v tom, že nedodržujete spánkovou hygienu, že vaše ložnice nepřipomíná ložnici, kvůli pracovnímu nasazení, nebo tedy jsou stresového původu.

V dnešní době klidný spánek už není samozřejmostí. Stále přibývá lidí, co špatně spí. I v mladém věku. Nespavost není dědičná, lze ji zamezit.

Spánková hygiena

Pokud chcete kvalitně spát, bez těchto pravidel se neobejdete.

  • Nejezte tři hodiny před spaním.
  • Nepijte kávu a jiné nabuzující nápoje s kofeinem alespoň čtyři hodiny před spaním.
  • Pokud chodíte spát např. v 22:00, pracujte nebo vyřizujte důležité věci nejpozději do 20:00
  • Necvičte alespoň tři hodiny před spaním
  • Krátká večerní procházka může váš spánek jenom zlepšit.
  • Alkohol vám k dobrému spánku taky nepomůže
  • Zkuste se vyhnout spánku během dne.

Přizpůsobte si ložnici

Udělejte si z ložnice takové posvátné místo. Odstraňte všechny věci a zařízení, které by mohly ovlivnit váš spánek negativním způsobem. Dejte pryč televizi, rádio, psací stůl, počítač. Nechte tam svou postel, šatní skříň a noční stolek.

Udělejte si vaši ložnici jednodušší. Nechte si tam obrazy, které vás esteticky naladí, a neváhejte si do ložnice dát květiny. Koutek živé přírody jí neuškodí. Klidně si v ložnici vymalujte. Nechoďte do postele jíst, sledovat televizi nebo přemýšlet. Velmi citlivým lidem, toto může spánek zhoršit.

Ne nadarmo se říká „jak si usteleš, tak si taky lehneš“. Je to tak. O svou postel se starejte, neskladujte tam věci, které do ní nepatří. Choďte spát, v čem je vám to pohodlné. V posteli by vám mělo být jako v bavlnce.

Nepracujte, než je nezbytně nutné

Pokud musíte pracovat i v noci, s tím se nic nedá dělat. To se holt musí vydržet, ale pokud pracujte doma, nebo něco doděláváte doma, omezte to, jakmile pocítíte únavu.

Samozřejmě že někdy pracujete na něčem důležitém, co třeba musí být hotové co nejdříve, nebo studujete dlouho do noci. To se stává, ale nenechte to jako pravidlo. Pokud to není potřeba, práci nebo studium neprotahujte do doby, kdy chodíváte obvykle spát.