Cukrovka, její přízaky a léčba

Cukrovka je metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi. Cukr v krvi hlídá hormon s názvem inzulin.

Příznaky cukrovky

Příznaky nejsou vždy na první pohled zřetejné. Záleží na tom, o jaký typ cukrovky jde. Pokud je to cukrovka největšího I. typu, pak bude brzy v těle nedostatek potřebného inzulinu. V tu chvíli se začne cukrovka projevovat. U každého jedince je projevování zvýšeného cukru v krvi jiné. Většinou se ale jako hlavní příznaky uvádí žízeň, postupné hubnutí a únava.

Cukrovka v těhotenství

Během těhotenství je hladina cukru pokaždé jiná. Mění se v závislosti na vašich hormonech, což tedy znamená, že opět u každého se bude projevovat jinak. Vzhledem k tomu, že při těhotenství tělo matka produkuje svůj cukr v krvi a dítě také svůj cukr v krvi, proto se tedy většinou narodí děti, které mají nadváhu a v těle naopak cukru málo, trpí tedy tzv. hypoglykemie.

Léčba cukrovky

Co se týče léčby, hraje se vždy o čas. Záleží na tom, jak rychle se cukrovka zjistí. Cukrovka sama o sobě je nevyléčitelná a každý je do konce života odkázán na to, aby užíval inzulin. Na začátku cukrovky je ovšem imunologický proces, proti kterému se ještě dá bojovat a cukrovce samotné předejít.

Postoj pacienta

Když přijde lékař s diagnózou, není to nikdy dobrá zpráva ani pro pacienta ani jeho okolí. Člověk se s touto nemocí prostě musí smířit, musí pochopit, co je jeho povinnost a jak teď musí začít žít. Pokud je to dospělejší člověk, vyrovnává se s realitou jednoduše, ale vysvětlete to dítěti, to je složité. Postupem času se s tím smíří všichni a pak jediné, co nechtějí, je lítost.

Jídelníček při cukrovce

Pokud trpíte na diabetes I. typu, pak se většina nemocných schyluje k podvýživě a nadměrnému hubnutí. Je to tím, že tělo nedokáže využít energii z potravy kvůli nedostatku inzulinu a tak začne využívat energii z tuku. V tomto stadiu je velice důležité dostávat do těla dostatečný a vyvážený kalorický příjem potravin.

Pokud ovšem trpíte na diabetes II. typu, pak je u vás bude cukrovka projevovat spíše obezitou. V tomto případě je potřeba energetický příjem potravin snížit, abyste se dostali na normální tělesnou váhu.

Všeobecně existuje několik pravidel, které se musí dodržovat při správném stravování.

  • musíte udržovat denní příjem a výdej energie, abyste měli v krvi dostatek sacharidů, tuků a bílkovin
  • dostat se na správnou tělesnou hmotnost a udržovat ji
  • abyste cukrovce předešli, volte správný výběr stravy a přípravu těchto potravin

Každý, kdo trpí na cukrovku, je potřeba mít správnou motivaci jídelníček dodržovat. I když na tom ze začátku nevidíte nic pozitivního, je potřeba si něco pozitivního najít. Co se jídla týče, tak je v první řadě potřeba jíst pravidelněji a po menších várkách. Existuje taky celá řada potravin, které jsou naprosto nevhodné – alkohol, sladkosti a tučné.