Parodontitida (paradontóza, paradentóza)

Pod pojmem parodontitida označují odborníci zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu (závěsný aparát tvoří dáseň, ozubice, zubní cement a alveolární výběžek). Obecně řečeno jde o strukturu, která drží zub na svém místě. Pokud ale dochází k jejímu poškození, konečným stadiem může být až ztráta zubu, často několika zubů najednou.

Příčina je známa – opět jde o zubní plak a zubní kámen a bakterie v nich obsažené. Ty porušují okolní struktury zubu, až dochází k postupnému úbytku kosti kolem zubu v důsledku tohoto zánětu. Dědičnost v tomto případě nehraje příliš výraznou roli a ohroženi daleko více jsou všichni kuřáci.

Projevy parodontitidy

Projevy paradontózy nelze přehlédnout. Onemocnění se projevuje v několika stádiích – tím prvotním příznakem, který pacienti zaznamenají, je krvácení dásní – typicky při čistění zubů, mezizubních prostor nebo při kousání tvrdší potravy. Další projevy odpovídají zánětu dásní – jsou zduřelé, nateklé, zarudlé. Zápach z úst bývá také typický.

Záludností je, že onemocnění není nijak bolestivé, takže pacienti, kteří péči o zuby a návštěvy zubaře zanedbávají, přecházejí prvotní příznaky bez adekvátní péče a onemocnění postupuje do hlubších struktur.

Pokročilé stadium se projevuje obnažováním zubních krčků, dásně ustupují, zuby se rozestupují a začínají se viklat. Následně může dojít až k jejich ztrátě – buď sami vypadnou, nebo je musí zubní lékař vytrhnout.

Léčba parodontitidy

Léčba spočívá v důsledné hygieně dutiny ústní – perfektním čistění zubů včetně mezizubních prostor speciálními mezizubními kartáčky. Důležité je odstraňovat i zubní kámen, a to jak nad dásní, tak pod dásní.

Odstraňování zubního kamene pod dásní se provádí v místním znecitlivění, aby bylo bezbolestné. Tato nechirurgická léčba bývá často úspěšná, takže není třeba přistupovat k razantnějším, chirurgickým postupům. Správná péče a pravidelné návštěvy u zubního lékaře se tak pro pacienta stávají stěžejní záležitostí.