Rakovina jazyka

Rakovina patří mezi ty nejhorší a nejnebezpečnější nemoci vůbec. Jde o nemoc, která se pro mnohé často stává smrtelnou. A také je to nemoc, která se může vytvořit téměř na každé části těla.

Co je to rakovina jazyka?

Jde o onemocnění, kdy se nádor vytvoří na jazyku. Na jazyku se začne vytvářet narůžovělý či šedivý nárůstek, který se postupem času zvětšuje. Na jazyku se rakovina může objevit na dvou částech. Ta první je na jazyku či na kořenu jazyka, kde je onemocnění horší a to obzvlášť proto, že není pro pacienty na první pohled viditelný, kdežto na jakékoliv jiné části jazyku nádor či nárůstek hned po vypláznutí uvidíte.

Jaké jsou příznaky rakoviny jazyka?

Tím, že na jazyku začíná bujet rakovina, tak samozřejmě pociťujete bolest, špatně se vám polyká a mnozí pociťují problémy s mluvením, především se správnou artikulací. Také vám mohou zduřet uzliny či se vytvořit bílý povlak na povrchu jazyka.

Jaké mohou být příčiny tohoto onemocnění?

Rakovina jazyka není tolik běžný typ rakoviny. Ve většině případů postihuje lidi, kteří kouří a zvláště pak, pokud dávají přednost dýmkám. Mezi další rizikovou skupinu můžeme řadit lidi, kteří holdují alkoholu, zejména pokud jde o tvrdé nápoje neboli nápoje s vysokým obsahem alkoholu. Protože alkohol může poškodit sliznici, která často podléhá rakovinnému bujení. Kromě toho může být další příčinou nedostatečná nebo jinak zanedbaná hygiena dutiny ústní.

Koho rakovina jazyka postihuje?

Jde o onemocnění, které častěji postihuje muže a to obzvlášť kolem čtyřicátého věku, avšak největší vrchol nastává kolem šedesátých let dané osoby. Samozřejmě, že to neznamená, že když jde o mladou ženu, tak této nemoci se vyhne – může, ale nemusí.

Lze tuto nemoc vyléčit?

Je jasné, že pokud máte jakýkoliv problém, tak musíte hned navštívit lékaře, aby mohl váš problém co nejdříve analyzovat a odstranit. Nejprve musí proběhnout vyšetření, kde se zjistí, o jak rozsáhlý nádor jde. Pokud jde o malý nádor, tak se aplikuje některý z chirurgických zákroků, při kterém se nádor odstraní. Avšak pokud se nalezne již nějaké pokročilé stádium, tak dochází k různým kombinacím s ozařováním a podobně.

Co může být prevencí rakoviny jazyka?

Kromě toho, že byste se měli vyhýbat nadměrné konzumaci cigaret a alkohol, tak jako prevence může sloužit pravidelná návštěva zubaře, který v některých případech může počátek rakoviny jazyka odhalit, protože se třeba uvolni výplň zubu a podobně.

Nepodceňujte návštěvy lékařů.