Zánět středního ucha

Co je to zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je nepříjemná infekce, která je vedena z nosu a nosohltanu přes sluchovou trubici, ve které se nahromadí hnis a hled, ten tlačí na bubínek a nemocná osoba cítí silnou bolest.

Koho toto onemocnění postihuje nejčastěji?

Protože je pro zánět středního ucha velmi podstatná sluchová trubice, tak tím trpí nejčastěji malé děti, zejména kojenci. Protože dospělý člověk má sluchovou trubici trochu delší, než dítě, ale hlavně jí má při klidovém režimu stále uzavřenou. Otevírá se například při zívnutí. Kdežto malé děti mají tuto trubici stále otevřenou, tudíž není problémem, aby se hnis z rýmy dostal do ucha, kde způsobuje právě nepříjemnou bolest.

Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha?

Zánět středního ucha se projevuje bolestí při polykání, kašlání či pláči. Malé děti si na ucho často sahají či na něj lehají. Ucho je velmi citlivé a někdy může být oteklé. Mimo jiné může být tato nemoc doprovázena horečkou, zřídkakdy průjmem a zvracením. Dokonce se v některých situacích může objevit zhoršení sluchu.

Lze zánětu nějak předejít?

Samozřejmě, že se nedá říct, že když budete držet jistí zásady, tak vaše dítě nikdy nebude mít zánět středního ucha, ale jako prevence se doporučuje co nejdéle dítě kojit mateřským mlékem a otužovat jej – ovšem vše s mírou, abyste své dítě třeba nepodchladili a podobně. Ale nejdůležitějším faktorem je rýma, a proto je důležité dbát důkladného smrkání.

V případě, že je dítě velmi malé na smrkání či mu to nějak nejde, tak použijte odsávačku. Mnohdy za to může i zvětšení nosní mandle, a pokud tím bude dítě trpět opakovaně, tak lékař doporučí tuto mandli nechat odstranit. (což je běžný zákrok, kterým si projde mnoho dětí)

Jak mohu zánět středního ucha vyléčit?

Nejčastěji se zánět lečí tak, že se hnis praskne a nechá vytéct. Může se stát, že vám hnis praskne sám od sebe, což je příjemnější varianta. Mnozí lidé také tvrdí, že na zánět ucha dobře působí česnek, protože má proti bakteriální účinky, a tak byste si jej měli do ucha vsunout. Ale ve většině případů jsou dané osobě předepsány léky, hlavně antibiotika.

Může dojít k nějaké komplikaci?

Největší nebezpečí při takovém onemocnění je zhoršení sluchu. Zánět se nesmí podcenit, protože hlavně díky zanedbané péči mohou nastat poruchy sluchu, které jsou nevratitelné. Proto je důležité dbát rad doktorů.